PKD 2025.

Nowa Polska Klasyfikacja Działalności PKD 2025 – Co powinieneś wiedzieć?

1 stycznia 2025 roku w życie weszła nowa wersja Polskiej Klasyfikacji Działalności – PKD 2025. Zmiany te mają na celu dostosowanie klasyfikacji do aktualnych realiów gospodarczych, technologicznych oraz społecznych. W tym artykule przyjrzymy się, na czym polegają te zmiany i co przedsiębiorcy powinni wiedzieć o nowej wersji PKD, w tym czy muszą aktualizować swoje dane w rejestrach działalności.

Czy musisz zmieniać swój kod PKD?

Wszystkie firmy, które są już wpisane do KRS lub REGON, ale złożą wniosek o zmianę wpisu w zakresie PKD po 1 stycznia 2025 roku, również muszą uwzględnić kod PKD według nowej klasyfikacji. Oznacza to, że do wszystkich postępowań o wpis lub zmianę wpisu w przedmiocie działalności, które rozpoczną się przed 1 stycznia 2025 roku i nie zostaną zakończone przed tym terminem, zastosowanie będą miały już zasady obowiązujące w PKD 2025.

Co to jest Polska Klasyfikacja Działalności?

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) to system służący do porządkowania różnych typów działalności gospodarczej w Polsce. Jest ona wykorzystywana w statystyce publicznej, ewidencji przedsiębiorstw, rachunkowości i wielu innych obszarach. Dzięki PKD przedsiębiorcy mogą określić, który kod najlepiej opisuje profil ich działalności gospodarczej.

Od stycznia 2025 roku obowiązuje nowa wersja klasyfikacji – PKD 2025. Została ona wprowadzona w odpowiedzi na zmiany w gospodarce, takie jak rozwój gospodarki cyfrowej, cyrkulacyjnej oraz bio-gospodarki. Zaktualizowano także opisy tradycyjnych branż.

Jak wygląda struktura PKD 2025?

Nowa klasyfikacja, podobnie jak jej poprzedniczka (PKD 2007), ma strukturę pięciopoziomową, jednak wprowadzone zostały pewne zmiany. PKD 2025 dzieli działalności gospodarcze na:

  • Sekcje – 22 ogólne grupy działalności (wcześniej 21).
  • Działy – 87 podgrup działalności.
  • Grupy – 287 grup działalności.
  • Klasy – 651 bardziej szczegółowych kategorii działalności.
  • Podklasy – 727 specyficznych rodzajów działalności.

Każdy z tych poziomów odpowiada za bardziej szczegółowe opisanie działalności w zależności od jej charakterystyki i specyfikacji. Zmiany wprowadzone w PKD 2025 obejmują zarówno nowe klasyfikacje, jak i zmiany w obrębie dotychczasowych grup, które zostały dostosowane do współczesnych wymagań rynkowych.

Co się zmienia w PKD 2025?

W PKD 2025 wprowadzono kilka istotnych modyfikacji, w tym:

  • Nowe rodzaje działalności – klasyfikacja uwzględnia działalności związane z nowoczesnymi gałęziami gospodarki, jak gospodarka cyfrowa, bio-gospodarka czy gospodarka cyrkulacyjna.
  • Zmiany w klasyfikacjach branż tradycyjnych – część opisów tradycyjnych branż została precyzyjnie doprecyzowana.
  • Przesunięcia podklas – w wyniku reorganizacji, niektóre podklasy zostały przeniesione do innych sekcji czy grup.

Zmiany te mają na celu lepsze odwzorowanie rzeczywistych potrzeb i struktury gospodarki oraz dostosowanie polskiej klasyfikacji do wymogów europejskich.

Zastanawiasz się, czy musisz dokonać zmian w swoim wpisie PKD w związku z wprowadzeniem PKD 2025? Odpowiedź zależy od tego, jaką formę działalności prowadzisz oraz jakie zmiany chcesz wprowadzić w swojej firmie.

Kiedy musisz zaktualizować kod PKD?

Przedsiębiorcy, którzy od 1 stycznia 2025 roku:

  • Rozpoczynają działalność gospodarczą i rejestrują ją w CEIDG lub w KRS,
  • Wprowadzają zmiany w swojej działalności gospodarczej (np. zmiana zakresu działalności),
  • Zawieszają działalność lub ją wznawiają po 1 stycznia 2025 roku, będą zobowiązani wskazać kod PKD zgodny z nową klasyfikacją.

Zgodnie z nowymi wymaganiami, od 1 stycznia 2025 roku podmioty rozpoczynające działalność gospodarczą, a także te, które będą składały wnioski o zmianę wpisu w KRS lub REGON, będą zobowiązane do wyboru kodu PKD według najnowszej klasyfikacji PKD 2025. Dotyczy to:

  • Podmiotów rejestrowanych w KRS (np. spółek z o.o. czy spółek akcyjnych), które muszą wybrać odpowiedni kod PKD zgodnie z klasyfikacją PKD 2025.
  • Podmiotów rejestrowanych w REGON (np. spółek cywilnych czy gospodarstw rolnych), które także będą zobowiązane do zastosowania nowej klasyfikacji.

Kiedy nie musisz dokonywać zmian?

Jeśli Twoja działalność nie zmienia się i nie zachodzą inne zmiany w zakresie prowadzonej działalności, nie musisz aktualizować swojego kodu PKD. Dotyczy to również firm, które po 1 stycznia 2025 roku planują wykreślenie działalności, pod warunkiem że zmiany te nie dotyczą przedmiotu działalności.

Kody PKD – Jak je wybrać?

Wybór odpowiedniego kodu PKD jest kluczowy, ponieważ definiuje on zakres działalności firmy. Podczas rejestracji działalności w CEIDG lub KRS, przedsiębiorcy muszą wybrać kod, który najlepiej odzwierciedla ich rzeczywistą działalność. Warto pamiętać, że można mieć więcej niż jeden kod PKD – w tym przypadku warto podać główny kod, który określa dominującą działalność, oraz dodatkowe kody dla innych rodzajów działalności. W CEIDG, składając wniosek on-line, właściwy PKD 2025 wybierzesz – tak jak dotychczas: z listy.

Jeśli masz problem z określeniem właściwego kodu PKD, możesz skorzystać z pomocy urzędników w Ośrodku Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi, którzy pomogą ustalić odpowiedni kod na podstawie szczegółowego opisu działalności.

W związku z nowymi wymaganiami dotyczącymi kodów PKD, warto zwrócić uwagę na następujące zasady:

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza: Przy rejestracji w CEIDG należy podać jeden kod główny działalności, który odpowiada głównemu źródłu przychodów. Dodatkowo można wskazać dowolną liczbę kodów pobocznych dla innych aktywności. Ważne, by wpisane kody rzeczywiście odzwierciedlały zakres działalności firmy – można je aktualizować w dowolnym momencie.
  • Zmiana działalności: Jeśli zmienia się profil działalności, konieczne jest zaktualizowanie kodów PKD w ciągu 7 dni.
  • Spółki osobowe i kapitałowe: Rejestrując spółkę w KRS, można podać maksymalnie 10 kodów PKD, z czego jeden powinien dotyczyć głównej działalności na poziomie podklasy. Choć nie jest wymagane wpisywanie kodów PKD do umowy spółki, zaleca się to dla uproszczenia procesu rejestracji i zmniejszenia ryzyka odrzucenia wniosku.

Pamiętaj, że każdy kod PKD musi odpowiadać rzeczywistej działalności firmy, a niewłaściwe wpisanie kodów może skutkować błędami w rejestracji.

Podsumowanie

Wprowadzenie nowej Polskiej Klasyfikacji Działalności – PKD 2025 to krok w stronę dostosowania polskiej gospodarki do współczesnych wyzwań. Zmiany te mają na celu uproszczenie klasyfikacji, lepsze dopasowanie do realiów rynkowych oraz włączenie nowych branż związanych z nowoczesnymi technologiami. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, upewnij się, że Twój wpis w rejestrze działalności jest zgodny z nowymi wymaganiami, zwłaszcza jeśli planujesz zmianę zakresu działalności lub rejestrację nowej firmy.

Zaktualizuj swoje kody PKD już dziś i upewnij się, że Twoja działalność jest zgodna z nowymi wymaganiami – sprawdź szczegóły i dokonaj niezbędnych zmian! Masz pytania? Zadzwoń do nas!

Tabela kodów PKD 2007 i 2025 znajduje się pod linkiem.

Szczegółowy dokument użyczony na stronie GUS dostępny również pod linkiem.